Prelegenci

dr inż. Dorota Pierri

Katedra Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej AGH

Dr inż. Dorota Pierri w 2011 roku otrzymała tytuł Asa Polskiej Hydrogeologii będąc najmłodszym i pierwszym “Asem” w historii polskiej nauki.Jako finalistka konkursu organizowanego przez AGH wygrała Diamentowy Indeks na Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska, gdzie podjęła studia magisterskie na kierunku Górnictwa i Geologii ze specjalnością Hydrogeologia i Geologia Inżynierska. Dorota Pierri jest autorem i/lub współautorem kilkudziesięciu dokumentacji hydrogeologicznych i opracowań naukowych, członkiem zespołów naukowych w projektach badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych. Była również członkiem Wojewódzkiego Zespołu Eksperckiego ds. oceny stanu zanieczyszczeń środowiska. Aktualnie Dorota Pierri prowadzi badania mające na celu wykazanie zdolności zbiorników wód powierzchniowych w obszarach miejskich do wiązania zanieczyszczeń z powietrza, w tym smogu.

Zuzanna Borowska

Prezes Zarządu Stowarzyszenia Młodzi dla Klimatu

Zuzanna Borowska już od ponad roku aktywnie działa dla klimatu, walcząc o przetrwanie naszej Planety Ziemi oraz przyszłych pokoleń. Młoda licealistka organizowała pierwsze młodzieżowe strajki klimatyczne w Katowicach, a w październiku 2019 roku stała się pomysłodawczynią i główną organizatorką Local Conference of Youth Poland. Reprezentowała organizacje młodzieżowe podczas kilku sesji ONZ w sprawie zmian klimatu - w tym szczytu klimatycznego COP25, gdzie miała zaszczyt wypowiedzieć się w imieniu młodego pokolenia. Zuzanna w lutym 2020 roku założyła Stowarzyszenie Młodzi dla Klimatu, którego głównym celem jest edukacja ekologiczna, budowanie potencjału młodych i realizacja konkretnych projektów, które przyniosą długoterminowe rezultaty.Głęboko wierzy w ideę dialogu i porozumienia.

Dawid Zieliński

Prezes Columbus Energy

Założyciel i prezes Zarządu Columbus Energy, lidera rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce. Ukończył studia inżynierskie z elektrotechniki na AGH w Krakowie. Na co dzień przedsiębiorca, wizjoner oraz osoba aktywnie działająca na rzecz ekologii, energetyki rozproszonej i zrównoważonego rozwoju. Od 2007 roku zdobywał doświadczenie menedżerskie, pracując dla Heiderlberg Technology Centre, Air BP, czy też MARS Polska. W 2009 skupił się na odnawialnych źródłach energii. Od 6 lat z sukcesem rozwija Columbus Energy - spółkę, której zaufało już ponad 14 000 rodzin i firm. Dawid Zieliński to człowiek pełen dobrej energii i pasji. Każdego dnia przekraczając swoje granice, pokazuje, że chcieć to móc. Inspirujący i odpowiedzialny lider dynamicznie rozwijającej się organizacji Columbus Energy.

Piotr Hołubowicz

CEO SEEDiA

Inżynier po Akademii Górniczo-Hutniczej, gdzie ukończył kierunek Automatyka i Robotyka na specjalności Robotyka. W 2015 roku stworzył pierwszy prototyp ławki solarnej, która została się pierwszym produktem założonej w 2016 roku w SEEDiA Sp. z o.o. Jedną z ważniejszych funkcji ławki słonecznej jest możliwość ładowania smartfonów w 100% z energii słonecznej pobieranej przez panele wchodzące w wyposażenie urządzenia. W ten sposób rocznie jedna ławka może naładować nawet 15 000 telefonów! W 2018 roku podczas konferencji #OMGKRK: Krakow Startup Community nie tylko przybliżył widzom pomysł oraz motywacje stojące za powstaniem firmy SEEDiA, ale przede wszystkim, nakreślił jak bliskie mu są problemy związane z globalną emisją CO2 oraz koniecznością rozwoju społecznej świadomości w ramach ekologii, a także możliwości podejmowania działań z użyciem nowych technologii. Człowiek roku za promowanie OZE.

Haaziq Kazi

Założyciel fundacji ERVIS

Haaziq Kazi to 14-letni uczeń z Pune w Indiach, który w wieku 11 lat podczas jednego z projektów szkolnych zaprojektował prototyp statku ERVIS. Głównym celem statku jest zasysanie odpadów z powierzchni oceanów, oraz tworzenie dokładnej analizy odpadów. Statek zasilany jest napędem wodorowym i odnawialnym gazem ziemnym, a otoczony spodkami i przegrodami. Spodki poruszają się spiralnie zasysając odpady, które następnie są segregowane i analizowane. Mimo młodego wieku, w 2019 roku został współzałożycielem fundacji ERVIS, która skupia się na zwiększaniu świadomości młodzieży na temat kryzysu odpadów plastikowych oraz na inspirowaniu młodych do działań na rzecz środowiska naturalnego. Haaziq jest jednym z najmłodszych prelegentów konferencji TEDx, brał udział w wielu konferencjach takich jak TED ED New York, TedxGateway Mumbai, TedxJGEC, VJTI college, TedxICEM and Economic Times Global Business Summit. Jego działania napędzane są pasją do oceanów i ich ochrony!

dr Aleksandra Kardaś

Fizyczka atmosfery i redaktorka “Nauki o Klimacie”

Fizyczka atmosfery, popularyzatorka nauki, autorka “Książki o wodzie” oraz współautorka “Nauki o klimacie” - jest również redaktorką portalu o tej samej nazwie. Dzieli się swoją wiedzą o procesach i zjawiskach atmosferycznych, szczególnie w kontekście zmiany klimatu. Zarówno portal, jak i publikacje dr Kardaś są powszechnie doceniane za wartość merytoryczną i przystępność niesionego przekazu. Warto wspomnieć, że dr Kardaś posiada również tytuł magistra inżynierii obliczeniowej, a w swojej pracy magisterskiej pochyliła się nad problemem rozprzestrzeniania dezinformacji za pomocą internetu - współcześnie jest to bardzo istotny aspekt w kontekście popularyzacji nauki i poszerzania świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Mark Van Der Werf

Project Manager w firmie Witteveen+Bos

Mark van der Werf pracuje w międzynarodowej firmie inżynieryjno-konsultingowej Witteveen+Bos, jako lider zespołu zajmującego się biogazem i energią wodną w systemach energetycznych jednostek biznesowych. Jako inżynier mechanik, swoją pracę koncentruje głównie na energii odnawialnej. Kieruje się silną motywacją w dziedzinie zrównoważonego rozwoju w połączeniu ze świadomym i solidnym biznesem. Mark posiada ponad 10 lat doświadczenia generowania biogazu poprzez beztlenową fermentację zachodzącą w wodzie ściekowej i rolnictwie. W przeszłości pracował nad konwersją biogazu na silniki CHP oraz produkcję biometanu. Jego ostatnie projekty opierały się na pracy inżynierskiej i doradczej. Projekt “Energy factories” skupiał się na oczyszczalniach ścieków, które optymalizują produkcję osadów ściekowych oraz energii, a także badaniami dotyczącymi najmądrzejszej (z punktu widzenia uzasadnienia biznesowego i środowiska) konwersji biogazu na energię.

dr Jakub Małecki

Glacjolog

Glacjolog i popularyzator wiedzy o lodowcach, badacz i wielbiciel lodu. Autor jedynego polskiego blogapoświęconego lodowcom i lądolodom. Wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wcześniej związany z University Centre in Svalbard (UNIS) oraz Uniwersytetem w Oslo. Jego drugim domem jest Spitsbergen - silnie zlodowacona arktyczna wyspa, na której od 2007 roku prowadzi badania glacjologiczne. Jest kierownikiem naukowym projektów badań lodowców w różnych strefach klimatycznych, w tym wyróżnianych w krajowych konkursach projektów w Andach i Tien-Szan. W swojej pracy naukowej skupia się przede wszystkim na reakcji lodowców na zmiany klimatu. Swoją wiedzą i pasją dzieli się nie tylko za pomocą wykładów, prelekcji i bloga - dr Małecki jest również aktywny w mediach społecznościowych ( Twitter, Instagram , Facebook ).

Leyla Acaroglu

Projektantka. Założycielka agencji projektowych Disrupt Design i Eco Innovators

Dr Leyla Acaroglu swoimi odważnymi działaniami w obszarze zrównoważonego rozwoju oraz kultury motywuje do zmiany sposobu myślenia na temat tego, jak działa świat. Wielokrotnie nagradzana, między innymi tytułem Bohaterki Ziemi UNEP (Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska ), projektantka, socjolożka oraz przedsiębiorczyni. Twórczyni Metody Projektowania Dysruptywnego (Disruptive Design Method) oraz doświadczeń edukacyjnych korzystających między innymi z gamifikacji, pozwalających odbiorcom podważyć obecne status quo. Jej wystąpienie na scenie TEDx poruszające tematykę zrównoważonego rozwoju zostało obejrzane w internecie już ponad milion razy. Layla Acaroglu prowadzi również wykłady na całym świecie, podczas których dzieli się sposobami na zapoczątkowanie pozytywnych zmian w społeczeństwie dzięki myśleniu systemowemu i kreatywnym rozwiązaniom. Jest również założycielką firmy Disrupt Design, UnSchool oraz CO Project Farm w Portugalii.

Janusz Mizerny

Członek Zarządu Fundacji Miasta Przyszłości oraz autor bloga Green Projects

Janusz Mizerny od początku swojej drogi zawodowej zajmuje się konsultingiem z zakresu zmian klimatycznych, zrównoważonego rozwoju, OZE i efektywności energetycznej. Współpracował z ONZ przy projektach redukujących emisje gazów cieplarnianych w ramach Clean Development Mechanism. Od ponad 6 lat angażuje się w realizacje projektów związanych z poprawą efektywności energetycznej, a także w tematykę zrównoważonego budownictwa i urbanistyki oraz minimalizacji śladu węglowego. Absolwent Politechniki Łódzkiej i studiów podyplomowych z zakresu zarządzania energią oraz audytów energetycznych. Poza pracą prowadzi blog o ekologii Green Projects oraz jako Członek Zarządu angażuje się w działania Fundacji Miasta Przyszłości.

Miguel Varela

Prezes i założyciel Teimas Desenvolvemento

Miguel Varela jest prezesem i założycielem Teimas Desenvolvemento. Jego głównym celem jest przełom w gospodarce odpadami i gospodarce o obiegu zamkniętym, osiągnięty z wykorzystaniem technologii sieciowych. Firma Teimas Desenvolvemento, specjalizująca się w tworzeniu oprogramowania do zarządzania odpadami, pomogła mu osiągnąć ten cel. Od 2009 r. Miguel pracuje nad projektami takimi jak Teixo, ZERO i TropaVerde, które mają ogromny wpływ na ludzi i środowisko w wielu europejskich miastach. Projekt TropaVerde, promujący recykling wśród obywateli poprzez system nagradzania, dotarł do jednego z miast Polski - Opola. W swojej pracy Miguel sprawia, że coraz więcej osób poczuwa się do odpowiedzialności za środowisko.

Bruno Bastos Sales

Avans University of Applied Science

Bruno Bastos Sales zdobył magistra z fizyki w Brazylii, zanim przeniósł się do Holandii, aby uzyskać doktorat z Blue Energy na Uniwersytecie Wageningen. Tak zwana niebieska energia to energia powstała poprzez wykorzystywanie wody z rzek wpływającej do mórz. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest wykorzystanie różnic chemicznych między słodką i słoną wodą by wytworzyć ogromne zasoby energii odnawialnej. Po ukończeniu doktoratu Bruno podjął pracę w Belgii dla konsorcjum firm zainteresowanych zrównoważonymi technologiami separacji z wykorzystaniem membran. Z ponad 15-letnimi badaniami w dziedzinie energii odnawialnej, jest starszym wykładowcą na Uniwersytecie Nauk Stosowanych Avans na Wydziale Nauk o Środowisku ds. Zrównoważonej Energii i Technologii. Wśród jego aktualnych zainteresowań znajdują się dziedziny analizy energetycznej i przedsiębiorczości środowiskowej, które pozwalają na połączenie wiedzy technicznej i finansowej.

Msc, Eng. Claudio Geyken

Dyrektor organizacji CommUnity by InnoEnergy

Claudio Geyken, magister inżynier mechanik, przedsiębiorca, specjalizujący się w energetyce odnawialnej, której celem jest rozwój środowiskowej i społecznej odpowiedzialności oraz kreowanie zrównoważonej gospodarki.
Innowator o niemiecko-francusko-włoskich korzeniach, studiujący zarządzanie i kierunki inżynieryjno-techniczno-technologiczne na 6-ciu, najbardziej prestiżowych uczelniach wyższych świata: ESADE Business School, KTH Royal University of Sweden, Beijing Institute of Technology, Politecnico di Torino, KIT - Karlsruhe Institute of Technology and UPC - Universidad Politecnica de Catalunya, w 5-ciu różnych krajach, dzięki czemu stał się tolerancyjnym obywatelem świata.
Obecnie założyciel start-up’u oferującego usługi przewozowe z wykorzystaniem pojazdów elektrycznych oraz dyrektor organizacji CommUnity by InnoEnergy - globalnej platformy dla liderów, innowatorów, przedsiębiorców i studentów zaangażowanych w transformację energetyczną, zapewniającą zrównoważoną przyszłość opartą o odnawialne źródła energii.

Anirudh Sharma

Założyciel Graviky Labs

Anirudh Sharma jest interdyscyplinarnym badaczem Media Lab w Instytucie Technologii w Massachusetts. Jego zainteresowania skupiają się wokół szeroko rozumianej technologii oraz naukowego podejścia do przedsiębiorczości. W 2016 roku został współzałożycielem Graviky Labs, firmy tworzącej technologie KAALINK, której głównym zdaniem jest przechwytywanie emisji cząstek pyłu zawieszonego z silników diesla i kominów. Zebrane emisje poddane są recyklingowi i następnie przetwarzane na tusze do długopisów i drukarek -AIR-INKS. Tusze są dziś używane przez wielu artystów na świecie. Za swoje działania i wynalazki Anirudh otrzymał nagrody takie jak: Innovator of the Year, MIT Technology Review 35 under 35, nagrodę Forbes 30 under 30, i nagrodę Foreign Policy Global Thinkers.

Dr Olga Malinkiewicz

CTO Saule Technologies

Dr Olga Malinkiewicz jest współzałożycielką i Dyrektor Techniczną w Saule Technologies. Podczas swojego doktoratu opracowała metodę niskotemperaturowego nadrukowywania perowskitu na elastyczne folie do zastosowań w ogniwach słonecznych nowej generacji . Za to osiągnięcie otrzymała prestiżową nagrodę Photonics21 Student Innovation Award oraz pojawiła się w rankingu Innovators Under 35 organizowanym przez MIT Technology Review. Za swoją dalszą działalność naukową i biznesową została wyróżniona przez Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne jako jedna z najważniejszych przedsiębiorczyń w obszarze nowych technologii.

Beniamin Strzelecki

Beniamin Strzelecki jest studentem drugiego roku na Uniwersytecie Nowojorskim w Abu Zabi i pracuje jako asystent w Niemieckim Instytucie Badań Ekonomicznych. Przez ostatnie cztery lata działał na rzecz ochrony klimatu i transformacji energetycznej w Polsce, Izraelu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i na skalę międzynarodową. Uczestniczył w Szczycie Klimatycznym ONZ w grudniu 2019 i w Forum Politycznym Wysokiego Szczebla o Zrównoważonym Rozwoju ONZ w lipcu 2020. Obecnie Beniamin pełni funkcję Global Focal Point w SDG7 Youth Constituency, oficjalnym przedstawicielstwie młodzieży ds. transformacji energetycznej przy ONZ.

Fundacja Carbon Footprint

Zostawmy po sobie tylko dobry ślad! Razem możemy zadbać o naszą planetę, na co dzień zmniejszając ślad węglowy w swoim życiu oraz w biznesie. Skontaktuj się z nami, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej działalności.

Agnieszka Rozwadowska

Członek Zarządu